تبلیغات
دفترجه خاطرات یه آدم شاد

دفترجه خاطرات یه آدم شاد

پنجشنبه 23 تیر 1384

آهای ملت! می خواهند وبلاگها را فیلتر كنند.


اصولا بحث فیلتر كردن یا خودمانی تر، سانسور كردن سایتها و وبلاگهای فارسی یكی از پرسروصداترین و بزرگترین مشكلات كنونی فضای مجازی اینترنت در ایران است. در این مورد بحث، عقیده  و نظر زیاد است و هر كس متناسب با دیدگاه خود نظری دارد. اما آنچه كه مسلم است نفس انجام این عمل و طریقه انجام آن است. اینكه آیا با فیلتر كردن فله ای وبلاگها، مشكلی كه آنها به دنبال حل آن هستند حل می شود؟! آیا مسئولان كج فهم قوه قضائیه، كه اصلا نمی دانند وبلاگ یعنی چه ، و شركت مخابرات حواسشان است كه با این اعمال نظرهای سلیقه ای چه خیانتی به خود و تمام فارسی زبانان دنیا می كنند.

می دانیم كه وبلاگ، یك دفترچه یادداشت مجازی شخصی برای ثبت روزنوشتها، یادداشتها و مطالب مختلف در زمینه های بسیار گسترده و متنوع است بدون اعمال نظر دیگران. و شاید همین عامل باعث پیشرفت بسیار زیاد وبلاگها، خصوصا بعد از سال 1381 بین فارسی زبانان شده است. بطوریكه ایران را به یكی از سه كشور اول دنیا در زمینه وبلاگ تبدیل كرده است. به هر حال فراموش نكنیم كه وبلاگها در این مدت موجوداتی بودند كه دلهای زیادی را با مهر و محبت به هم پیوند زده و دوستیهای پاك زیادی را ساختند. دوستان خوب وبلاگ نویسم به خوبی منظور مرا متوجه می شوند.

اینكه فیلترینگ كمابیش در بسیاری از نقاط جهان اعمال می شود مبحث غیر قابل انكاری است ولی همانطور كه گفتم طریقه انجام آن و اینكه چه اشخاصی صلاحیت اعمال نظر در این زمینه را دارند موضوع بسیار مهم و تأثیر گذاری است. من مطمئنم بر اساس آمار، ایران حتی بالاتر از چین رتبه اول فیلتر كردن را در دنیا به خود اختصاص داده است. آخر برای چه؟ و ما با این كار به كدامین سو خواهیم رفت؟

هنوز چند ماهی بیشتر از فیلتر كردن تمام وبلاگهای زیر مجموعه  blogspot  ، blogsky ، persianblog  و حتی blogrolling  و orcut نمی گذرد. نمی دانم شاید حوالی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بود.

من مخالف این نیستم كه وبلاگهایی را كه خلاف عفت عمومی یا اصطلاحا سكسی مطلب می نویسند را فیلتر كنند كه تازه آن هم تحت یك شرایط و ضوابط خاصی، ولی نه اینكه همینجوری هر سایت یا وبلاگی را كه خوششان نیامد فیلتر كنند حتی آنهایی كه مفیدند برای اجتماع.

اما چیزی كه دیگر صبر مرا لبریز كرد و مرا وادار به نوشتن این مطلب كرد این بود كه به تازگی متوجه شدم كه چند ماهی است تمام وبلاگهای زیر دامنه blogsky  از سوی چند ISP  مشهور پایتخت یعنی تهران، فیلتر شده است و امكان دسترسی به آنها وجود ندارد. این یعنی یك اعلام خطر برای تمام وبلاگهای فارسی كه ممكن است در آینده ای نه چندان دور، مسئولان نا آگاه قوه قضائیه دست به فیلترینگ وسیع تمام وبلاگهای فارسی بزنند. و در واقع اینها می خواهند به این وسیله ، میزان حساسیت نسبت به فیلتر شدن كلی وبلاگها را بسنجند و این نكته و هشداری بسیار مهم است برای تمامی وبلاگ نویسان. در هر حال از آنجایی كه ما باید علاج واقعه، پیش از انجام آن كنیم، نكاتی را باید به عرض برسانم.

بررسی این مطلب از چند جهت قابل بررسی است. یكی اینكه ببینیم blogsky چیست و چرا در این مقطع این سرویس وبلاگی فیلتر شده است؟

همانطوری كه می دانید  blogsky به عنوان دومین سرویس وبلاگهای فارسی ، پس از persianblog كار خود را آغاز كرد. این سرویس شاید یك نوع كپی برداری از سایت فرانسوی skyblog  باشد، حال اینش بماند. در هر حال blogsky  در آن زمانی كه بوجود آمد به علت سرعت بالاتر و بعضی مزایای دیگر از رقیب خودش یعنی persianblog   پیشی گرفت و بسیاری از وبلاگ نویسان پروپاقرص از اولی به دومی كوچ كردند و در كل بارقه ای از امید را در دلها روشن كرد. این نكته را باید یادآوری كنیم كه مدیران blogsky  و اصولا صاحبان و بوجودآورندگان آن افرادی ناشناس هستند كه در هیچ كجا خودشان را معرفی نكرده اند و با توجه به اینكه blogsky  برخلاف سایر سرویسهای مشابه هیچگونه تبلیغی را در صفحات خود قرار نداده است سیاست مرموزی را به ذهنها القا می كند كه واقعا پشت پرده این سایت چه كسانی قرار دارند، كه به این شائبه هنوز هم پاسخی داده نشده است.

اما نكته اصلی در مورد فیلتر كردن این سیستم این است كه ظاهرا مسئولان قوه قضائیه و مخابرات، مدیران blogsky را تحت فشار قرار داده اند كه وبلاگهایی را كه قوانین مورد نظرشان را اجرا نمی كنند حذف كنند (مانند كاری كه persianblog  مجبور به انجام آن شد) ولی مدیران blogsky بنا به دلایلی زیر بار نرفته اند و آنها هم blogsky را تهدید به فیلتر كردن كلی كرده اند و از آنجا كه مدیران blogsky بالاخره پس از مدتها كش و قوس، زیر بار این حرف زور نرفتند ظاهرا الان قوه قضائیه و مخابرات این تهدید خود را عملی كرده و دست به فیلتر blogsky ، البته در سطح چند ISP  مشهور تهران كرده اند.

در هر صورت آن چیزی كه این وسط مهم است این است كه هیچ تضمینی برای آینده وبلاگهای فارسی وجود ندارد و ما باید این اعلام خطر را جدی بگیریم. این مشكلی نیست كه با كوچ كردن از blogsky به مثلا blogspot و blogfa  و یا استفاده از سیستم های دیگر مثل mihanblog  و caspianblog  و یا parsiblog  حل شود. من خواهشی كه از تمام دوستان خوب وبلاگ نویسم دارم این است كه وجدانا بیایید برای یكبار هم كه شده، دست در دست هم دهیم و با كمك هم این وضعیت اسفبار را سرو سامان دهیم.

من در این باره از نظرات تمام دوستان استقبال می كنم. ولی كارهایی كه الان در این مقطع و برای شروع می شود انجام داد این است كه اسم ISP هایی كه فیلتر كرده اند را دوستان اعلام كنند تا دوستان دیگر از آن ISP ها استفاده نكنند و به قولی آنها را تحریم كنند. چون می دانید كه قسمت بزرگی از كاربران این ISP ها وبلاگ نویسها و وبلاگ خوانها هستند. به هر حال شاید من هم برخلاف میل باطنی ام مجبور بشوم كه بیایم اینجا، آموزش روشهای عبور از فیلتر و انواع proxy  را آموزش دهیم، این هم خودش روشی است.

من از تمام دوستان داخل و خارج ایران چه آنهایی كه فیلتر دارند و شده اند و چه آنهایی كه ندارند و نشده اند خواهش می كنم كه این اعلام خطر را جدی بگیرید و بیایید با همكاری هم ، یك كاری بكنیم. در این راستا از تمامی دوستان وبلاگ نویس خواهش می كنم كه اگر برایشان امكان دارد برای اطلاع رسانی بهتر لینك این مطلب را در وبلاگشان قرار دهند و چون ممكن است وبلاگ من هم فیلتر شده باشد همگی مجازید كه خود اصل مطلب را هم در وبلاگتان قرار دهید. از تمامی دوستان خواهش می كنم كه در این باره حتما نظر دهند كه ببینیم چه باید بكنیم.

منتظر نظرات ارزشمندتون هستم.

                                                                                                                   امضاء محفوظ

برگرفته از  http://www.sani.blogfa.com/post-54.aspx


 [ پنجشنبه 23 تیر 1384 - 03:07 ق.ظ ]
[ویرایش شده در : - - -]

[ پیام ()|| پرهام ] [عمومي , ] [+]